Jakie okna wybrać?

                Może się wydawać, że wybór okien do domu jest tylko i wyłącznie związany z aspektami wizualnymi. Jednak różnica między plastikowymi, a drewnianymi oknami jest znacząca. Nie tylko pod względem ceny, ale również pod względem cech użytkowych oraz jakości.

oknaPowyższa tabela pokazuje różnice pomiędzy  oknami drewnianymi oraz plastikowymi.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj jest lepszy. Każdy powinien indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości finansowych dopasować typ i rodzaj okien, które zamontuje w swoim domu. Okna drewniane są bardziej ekologiczne, co w dzisiejszych czasach uważa się za podstawę budowanych domów. Z drugiej strony okna plastikowe są odporne na wilgoć i wodę przez co do twojego domu nie dostaną się niepożądane drobnoustroje.

Niestety tylu ilu jest użytkowników, tyle jest opinii na temat użytkowania, estetyki, ekologii i funkcjonalności obu rodzajów okien. Większość sugeruje się ceną okien PCW. Często przywoływaną zaletą okien plastikowych jest to, że nie trzeba ich malować ani konserwować w żaden sposób. Żadne słońce, żaden mróz nie są w stanie wpłynąć na ich wygląd. Obrońcy okien drewnianych podkreślają, że drewno jest naturalnym budulcem, który zawsze jest modny. A konserwacja wydaje się być pozornie trudna i czasochłonna.

Warto pamiętać jednak, że okna czy to drewniane czy plastikowe powinny być w odpowiedni sposób zamontowane. Ogrzewanie domu nie przyniesie większego skutku jeśli rama okna nie będzie prawidłowo umieszczona w przekroju otworu ściany. Nie pomogą w tej sytuacji materiały termoizolacyjne, folie oraz taśmy uszczelniające, a  nawet taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne.