cieekdom

Ciepły i ekologiczny dom

Wraz z moją żoną stanęliśmy przed podjęciem trudnej decyzji – jakie ogrzewanie zamontować w naszym domu. Moja żona zawsze bardzo dbała o środowisko, więc wiedziałem, że będzie naciskać na jakieś alternatywne źródła. Zresztą nie po to wyprowadzałem się za miasto, żeby przez większą część roku wdychać dym z komina, albo płacić kolosalne rachunki za ogrzewanie gazowe.

Zestaw solarny to nie mały wydatek, ale trzeba na to spojrzeć jak na inwestycję w przyszłość. Przy budowie całego domu wydatek ten i tak nie jest aż tak duży a koszty ogrzewania w kolejnych latach znacznie się obniżają. Po rozmowie z sąsiadem, który do zestawu solarnego otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy, że zakładamy kolektory.

Pierwsza zima z takim ogrzewaniem przed nami. Póki co zestaw solarny się sprawdził. Część energii mamy z baterii dzięki czemu nie płacimy wysokich rachunków za prąd a wcale nie musimy bardzo oszczędzać. Bardzo ważne jest jednak, aby zestaw taki został odpowiednio zamontowany przez dobrego instalatora.